شماره مستقیم ثبت سفارش: 09127618098

اصلاح قیمت آهن تا پایان فروردین

اصلاح قیمت آهن تا پایان فروردین

با افزایش هزینه‌های تولید در سال جاری، ممکن است کاهش قیمت مواد اولیه مانند آهن اسفنجی در بورس کالا متوقف شود اما احتمالا تا پایان ماه جاری اصلاح نسبی قیمت سایر محصولات فولادی ادامه‌دار باشد…

روز گذشته قیمت آهن آلات در اغلب زیرمجموعه‌های بازار آهن داخلی روند کاهشی داشتند و شمار زیادی از مبادی فروش نیز تغییری در قیمت‌ها اعمال نکردند و عمدتا ثبات داشتند.

بازار ارز نیز نوسانات چندانی نداشت و قیمت دلار پس از برگشت به کانال ۵۱ هزار تومانی مجددا عقب‌نشینی کرد و در کانال ۵۰ هزار تومانی مبادله شد، به این صورت که هر دلار در بازار آزاد در پایان روز روی ۵۰ هزار و ۳۵۰ تومان بسته شد.

بررسی نوسانات بازار آهن
در پی روند اصلاح نسبی قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد روز گذشته قیمت میلگرد آجدار در برخی از کارخانه‌ها ثابت اعلام شد و شمار زیادی نیز با کاهش ۳۰۰ الی ۵۰۰ تومانی همراه بودند و کف نرخ میلگرد آجدار همچنان در کانال ۲۳ هزار تومانی گزارش می‌شود.

قیمت روز تیرآهن نیز در عمده بنگاه‌ها بین ۵۰ الی ۲۰۰ هزار تومان کاهش داشتند و در چند کارخانه مانند تیرآهن ظفربناب و اهواز قیمت‌ها ثابت اعلام شد.

انواع ورق‌ها هم با نوسانات متعددی همراه بودند به این صورت که قیمت روز ورق سیاه بین ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ تومان کاهشی بود و چند کارخانه هم ثبات داشتند، همچنین قیمت انواع ورق سرد مانند ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی بدون تغییر اعلام قیمت شدند.

قیمت روز قوطی آهن نیز تقریبا در همه کارخانه‌ها ثابت بود و انواع لوله‌های داربستی، مانیسمان، صنعتی و … نیز با ثبات قیمت همراه بودند. قیمت روز نبشی، سپری و انواع ناودانی نیز عمدتا بدون تغییر قیمت عرضه شدند اگرچه چند کارخانه نیز اصلاح قیمت داشتند.

همانطور که از روند نوسانات بازار آهن برمی‌آید پس از تعطیلات قیمت آهن آلات همچنان روی خط اصلاح است اما ادامه‌دار بودن این روند تضمین‌شده نیست و ممکن است با دستورالعمل و سیاست جدید مجددا قیمت‌ها افزایشی شود اما با این حال هر نوع افزایش قیمت تا پایان ماه رمضان بعید است.

دو نکته‌ای که درباره تنظیم بازار فولاد داخلی شنیده می‌شوود آزادسازی فروش شمش بلوم در بورس کالا به صورت اعتباری است و نکته بعدی نیز تعیین نرخ پایه محصولات فولادی عرضه شده در بورس کالا با هماهنگی وزارت صمت است.

گویا معاملات اعتباری تا زمان رسیدن بازار به نقطه تعادل توسط وزارت صمت ممنوع شده است و در معاملات بورس کالای امروز نیز اعمال می‌شود. با این حساب به نظر می‌رسد قیمت پایه میلگرد در معاملات فردا کاهشی شود.

براساس گزارش‌ها امروز حدود ۴۶۷ هزار و ۳۳۰ تن محصول فولادی در بورس کالا عرضه می‌شود که از این میزان حدود ۱۹۹ هزار و ۸۳۰ تن به شمش بلوم اختصاص دارد، قیمت شمش بلوم حدود ۱۷ هزار و ۸۷۷ تومان تعیین شده است که بیانگر کاهش ۱۷/۳ درصدی قیمت این محصول در مقایسه با آخرین عرضه است.

نکته‌ای که در باره بازار آهن ایران وجود دارد قیمت اعلامی در این بازار عمدتا تابعی از سیاست‌های دستوری است و بازارساز می‌تواند روند کلی بازار را با دستورالعملی جدید تغییر دهد، در چنین شرایطی است که امکان تحلیل بازار براساس مؤلفه‌های بنیادین اثرگذار دشوار و حتی غیرممکن می‌شود.

اما با این حال آنچه مسلم است این است که با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، کاهش قیمت مواد اولیه بیشتر از رقم فعلی، دیگر صورت نخواهد گرفت و در همین بازه‌های قیمتی متوقف می‌شود، اما این به معنای افزایش قیمت محصولات اولیه نیست. در باره محصولات نهایی نیز می‌توان گفت افزایشی تا پایان فروردین نخواهیم داشت.

منبع: وب سایت آهن پرایس

دیدگاه ها بسته شده است