شماره مستقیم ثبت سفارش: 09127618098

۳۰ دستگاه حفاری اکتشافی وارد کشور شد

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) گفت: تاکنون بیش از ۳۰ دستگاه حفاری اکتشافی برای دستیابی به برنامه سالانه یک میلیون متر حفاری، وارد شده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، وجیه اله جعفری افزود: در فرآیند اجرای برنامه اکتشافی طی سال‌های اخیر، نیاز به پیمانکاران و دستگاه‌های حفاری محسوس بود، اما با برنامه ریزی‌های انجام شده، اکنون این نیاز رفع شده و برای اجرای اکتشافات بیشتر، بیش از 100 دستگاه حفاری ثبت سفارش شده است.

وی ادامه داد: همزمان با واردات، با شرکت‌های دانش بنیان برای بومی سازی دستگاه‌های حفاری -که امکان داخلی سازی دارند، مذاکره شده و یک نمونه دستگاه هم ساخته شده است. البته در صورت رسیدن به مرحله صنعتی، با شرکت‌های پیمانکاری و معدنی برای سرمایه گذاری ساخت این دستگاه ها، اقدام لازم انجام خواهد شد. مشابه این کار را برای ساخت دامپتراک 60 تنی، با یک شرکت معدنی و یک سازنده داخلی انجام دادیم.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به نحوه واگذاری پهنه‌های اکتشافی در ایمیدرو، گفت: واگذاری پهنه‌های اکتشافی که به پروانه اکتشاف و گواهی کشف منجر شده اند، براساس بند «ت» ماده 35 قانون معادن- مصوب سال 94- طبق تشریفات قانونی انجام می‌شود.

وی افزود: اکنون در حال تدوین فرایندی در بخش دوم پروانه اکتشاف هستیم که بخش خصوصی متقاضی هم بتواند وارد فعالیت اکتشافی شود.

جعفری با اشاره به بسته‌های سرمایه گذاری تدوین شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه معادن کوچک مقیاس، گفت: در این بسته‌ها هم گواهی کشف و پروانه اکتشاف وجود دارد تا به سرمایه گذار این فرصت را بدهد از تجمیع ذخایر معادن کوچک در نقطه‌ای متمرکز، یک سرمایه گذاری دارای توجیه فنی- اقتصادی انجام دهد.

وی ادامه داد: این روند، فرصتی است که بتوان از پروانه‌های اکتشاف موجود در آن -که حاصل پهنه‌های اکتشافی است- استفاده کنیم.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو درباره طرح تحول اکتشاف گفت: این طرح از سال گذشته با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت و بین ایمیدرو، معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارتخانه و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، برای تهیه نقشه 1:50.000 اقتصادی اجرایی شد.

وی افزود: تهیه نقشه مذکور با اقدامات ژئوفیزیک و ژئوشیمی از نقشه‌های قبلی حاصل می‌شود و در نتیجه آن، پهنه‌ها و آنومالی‌های جدید با فاصله 200 متر و 40 تا 70 عنصر شناسایی خواهند شد. با توجه به اینکه برای دستیابی به ذخایر آهن و سایر ذخایر، نیازمند حفاری‌های عمیق‌تر هستیم، زمین شناسی اقتصادی در کل کشور مطرح است..

منبع: وب سایت تسنیم

دستگاه حفاری اکتشافی

دیدگاهتان را بنویسید