شماره مستقیم ثبت سفارش: 09127618098

۵ برابر دنیا گاز مصرف می‌کنیم/ از امروز باید برای زمستان بعدی تدبیر کرد

۵ برابر دنیا گاز مصرف می‌کنیم/ از امروز باید برای زمستان بعدی تدبیر کرد

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: از حدود ۸۹۰ میلیون مترمکعب گاز که وارد شبکه می‌شود بالغ بر ۶۸۰ میلیون مترمکعب در بخش خانگی و تجاری مصرف می‌‌شود.
رمضانعلی سنگدوینی ، با تاکید بر ضرورت بهینه سازی مصرف گاز در سطح کشور و با بیان اینکه انتظار می‌رفت تدابیر لازم برای تامین گاز در موج سرمای اخیر از قبل صورت می‌گرفت، اظهار کرد: تراز میزان تولید و مصرف گاز در سطح کشور منفی است و حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب تراز منفی در گاز داریم. در ۸ سال گذشته نیز عملا آن مقداری که باید به تولید گاز پرداخته می‌شد، توجه نشده است. حدود دو ماه قبل که موضوع ناترازی گاز در مجلس مورد بررسی قرار گرفت بنده تاکید کردم که نگران زمستان باشید.

امروز با تمام توان گاز تولید و وارد شبکه می‌شود

وی در ادامه با بیان اینکه وزیر نفت از جنس نفت و گاز است و در صنایع بالادستی و پایین دستی کار کرده است، تصریح کرد: امروز با تمام توان گاز تولید و وارد شبکه می‌شود. ۹۹۰ میلیون مترمکعب گاز از سوی شرکت ملی نفت ایران تولید می‌شود که حدود ۸۹۰ میلیون مترمکعب گاز وارد شبکه و خطوط انتقال کشور برای مصرف می‌شود و حدود ۶۸۰ میلیون متر مکعب گاز در بخش خانگی و تجاری به مصرف می‌رسد که این رقم بسیار بالا است.

برای بهینه سازی مصرف گاز کاری انجام نداده ایم
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بنده روی این نکته خیلی تاکید دارم که چرا ما باید ۵ برابر دنیا گاز مصرف کنیم؟ از سال ۸۹ هدفمندی یارانه‌ها را برای بهینه سازی مصرف اجرایی کردیم، از آن زمان تا به امروز در این حوزه چه کاری انجام دادیم؟ فقط آمدیم در و پنجره‌های دوجداره را در برخی جا‌ها اجرایی کردیم و بعد کار را کلا رها کردیم. در حوزه تجهیزات مصرفی مردم که انرژی بر هستند چه کاری انجام دادیم؟ آیا بازدهی آن‌ها را افزایش دادیم.

(۵ برابر دنیا گاز مصرف می‌کنیم)

رئیس کمیته گاز کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: آیا تولید کنندگان و صنعت گران را تشویق و حمایت کردیم که وسایل گرمایشی با بازدهی بالا تولید کنند؟ امروز شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند به این موضوع کمک کنند، هنوز هم دیر نشده است. ما باید برای سال آینده از الان تدبیر کنیم ما که نمی‌توانیم در طول یک سال ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز تولید کنیم تا ناترازی را جبران کنیم. ما صرفا به مردم می‌گوییم صرفه جویی کنند، خانواده‌هایی که یک بخاری با بازدهی پایین دارند چه کار باید انجام دهند؟

مردم باید بدانند که از کاهش مصرف انرژی نفع می‌برند

وی افزود: حدود ۲۰ میلیون خانوار کشور از بخاری استفاده می‌کنند، اگر بخاری با بازدهی بالا در اختیار آن‌ها قرار گیرد قطعا شاهد کاهش مصرف در این بخش خواهیم بود. با این کار می‌توان حدود ۵۰ میلیون مترمکعب گاز ذخیره کرد که رقم بالایی است. واردات گاز ما از ترکمنستان – که قطع شد- تنها حدود ۱۰ میلیون مترمکعب بود پس ما باید از همین الان به فکر بهنیه سازی مصرف باشیم. مصرف گاز 

رئیس کمیته گاز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: امروز ما گاز صنایع را قطع می‌کنیم تا بتوانیم نیاز خانگی را تامین کنیم در حالی که تولید کننده در حال آسیب دیدن است. بنده ضمن تقدیر و تشکر از وزیر نفت و همه دست اندرکاران بر ضرورت بهینه سازی مصرف تاکید دارم.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس ادامه داد: ما روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنیم که خیلی رقم بالایی است همچنین روزانه ۸۵ تا ۹۰ میلیون لیتر گازوئیل مصرف می‌کنیم. همه این‌ها انرژی است که با کاهش مصرف آن‌ها می‌توان به سمت صادرات و کسب درآمد ارزی برای کشور رفت. مردم را باید وارد نفع بردن از انرژی کنیم، مردم باید بدانند اگر مصرف انرژی خود را کاهش دهند، نفع این کاهش مصرف به آن‌ها خواهد رسید.

چرا باید گازوئیل گران قیمت را در نیروگاه بسوزانیم

سنگدوینی در پایان گفت: امروز برخی از نیروگاه‌های ما از گازوئیل استفاده می‌کنند در حالی که گازوئیل خیلی گران بوده و ما می‌توانیم آن را صادر کنیم. ما باید به این سمت برویم تا نیروگاه‌های کشور را سیکل ترکیبی کنیم. به نظر بنده ما اکنون در حال صدمه زدن به تولید کننده هستیم. گاز ما باید به زنجیره پتروشیمی و سیکل ترکیبی نیروگاه‌ها برود. دولت باید از همین امروز برنامه ریزی انجام دهد تا سال آینده این چالش را نداشته باشیم و از همین الان می‌توان از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان استفاده کرد.

منبع: وب سایت yjc.ir

مصرف گاز

دیدگاه ها بسته شده است