شماره مستقیم ثبت سفارش: 09127618098

بازار میلگرد زیر بار رکود

گزارش‌ها از بازار آهن داخلی ایران حاکی از رفتار دوگانه در این بازار است، به این صورت که محصولات اولیه و میانی رونق بیشتری نسبت به محصولات پایین‌دست دارند که به عقیده برخی ناشی از تسهیل صادرات محصولاتی مانند شمش است؛ با این حال قیمت میلگرد بورسی نیز با توجه به قیمتگذاری دستوری در این بازار از قیمت میلگرد بازار آزاد بالاتر است از همین رو شاهد افت چشمگیر این محصولات در بازار هستیم..

نخستین روز هفته قیمت آهن آلات در غالب زیرمجموعه‌های بازار آهن داخلی با ثبات قیمت همراه بودند ولی در برخی حوزه‌ها افزایش و کاهش قیمت جزئی هم مشهود بود.

دیروز بازار ارز نیز با روند نسبتا ثابتی همراه بود و قیمت دلار نوسان چندانی نداشت، به این صورت که هر دلار بازار آزاد در ابتدای روز 49 هزار و 200 تومان اعلام می‌شد و در پایان روز با کمی کاهش به 49 هزار تومان رسید.

بررسی نوسانات بازار آهن
قیمت روز میلگرد تقریبا در کلیه مبادی فروش ثبات داشت اما تعداد کمی از کارخانه‌ها ه بین 50 تا 200 تومان قیمت میلگرد را کاهش دادند. به عنوان نمونه قیمت میلگرد میانه با کاهش 100 تومانی، 24 هزار تومان معامله شد، نرخ میلگرد آجدار استاندارد در ‌کف قیمتهای بازار طبق شنیده‌ها عمدتا حول و حوش ۲۳،۵۰۰ تا حدود ۲۴،۰۰۰ تومان گزارش شد.

قیمت میلگرد فولاد زاگرس هم در هر کیلو حدود 24 هزار تومان اعلام شد. قیمت میلگرد نیشابور نیز همچنان 24 هزار و 110 تومان بود و قیمت میلگرد آناهیتا هم 26 هزار و 200 تومان برآورد شد.

قیمت روز تیرآهن هم در بخش شاخه فروشی در عمده مبادی فروش ثابت اعلام شد اما قیمت تیرآهن فولاد یزد در برخی سایزها بین 20 تا 40 هزار تومان کاهش داشت. قیمت آهن 14 اصفهان در هر شاخه حدود 4 میلیون و 250 هزار تومان اعلام شد.

قیمت روز ورق سیاه کاویان و اکسین در برخی ضخامت‌ها بین 200 تا 500 تومان افزایش داشت اما قیمت ورق آهن فولاد مبارکه با کاهش 50 تا 200 تومانی در برخی ضخامت‌ها همراه بود و سایر مبادی فروش هم ثابت اعلام شدند. قیمت روز ورق گالوانیزه، قیمت ورق روغنی، قیمت ورق استیل و سایر ورق‌های سرد در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شدند.

قیمت نبشی، قیمت ناودانی و قیمت سپری نیز در عمده مبادی فروش ثبات داشتند اما قیمت نبشی جاوید بناب بین 200 تا 500 تومان کاهش داشت. قیمت نبشی ناب تبریز 4 میل در هر کیلو 25 هزار و 200 تومان اعلام شد.

قیمت پروفیل آهن، قیمت پروفیل در و پنجره، قیمت پروفیل گالوانیزه و سایر پروفیل‌ها در اغلب شرکت‌ها با ثابت اعلام شدند اما قیمت پروفیل نیکان و قیمت پروفیل صابری در برخی ضخامت‌ها بین 100 تا 500 تومان افزایش داشتند. قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله داربستی، قیمت لوله مبلی و سایر لوله‌های درزدار و بدون درز نیز در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شدند.

گزارش‌ها از بورس کالا نیز حاکی است که از یک میلیون و 948 هزار و 822 تن محصول فولادی حدود 667 هزار و 955 تن به فروش رسیدند که رقمی معادل 34 درصد برآورد شد.

از این میان 19 هزار و 650 تن شمش بلوم عرضه شد که تنها 3 هزار و 500 تن از آن معامله شد. قیمت میانگین شمش بلوم در هر کیلو 22 هزار و 617 تومان در نظر گرفته شد. همچنین حدود 97 درصد از تیرآهن عرضه شده معامله شد که حدود 4 هزار و 370 تن برآرود شد؛ ورق گالوانیزه و ورق سرد خودرو هم به طور کامل به فروش رسیدند.

در حال حاضر، انبارهای تجار پر از مقاطع طویل فولادی هستند و این درحالی است که بازار میلگرد بدون تقاضاست. از همین رو برخی معتقدند به منظور کاهش رکود اقتصادی در این بخش، تسهیلات برای صادرات می‌تواند مفید باشد

طبق آمار در روز اول شهریور، ۲۰ هزار تن میلگرد بورسی معامله شد، این در حالی بود که نوردکاران بیش از ۲۴۵ هزار تن میلگرد را عرضه کرده بودند که این نسبت عرضه به حجم معامله به ۸ درصد رسید.

قیمت میلگرد بورسی در ابتدای شهریور حدود 21 هزار و 570 تا 22 هزار و 570 تومان اعلام شد که طبق آمار قیمت میلگرد بورسی در بازار فیزیکی کمتر از قیمت فروش شمش فولاد در همان بازار بود و این نشان می‌دهد که میلگرد بورسی ارزشمندتر است.

اما کمبود تقاضا از خریداران و مشکلات سرمایه‌گذاری موجب کاهش تقاضای میلگرد شده است. تسهیلات در صادرات می‌تواند به ارتقای بازار کمک کرده و بهبود صادرات را تسهیل کند. بازار همچنان به دلیل کمبود تقاضا، در محدوده قیمت پایه معامله می‌شود.

در روز ابتدایی شهریور، تنها ۲۰ هزار تن میلگرد با میانگین قیمت ۲۲ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شد. با افزودن مالیات و کارمزد، قیمت نهایی به ۲۴ هزار و ۶۵۰ تومان می‌رسد. در عین حال، میلگرد بازار آزاد که با قیمت ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شود و با وجوداینکه مقدار زیادی میلگرد در انبارها انباشته شده است، تقاضای چندانی برای میلگردهای موجود در انبار مشاهده نمی‌شود.

منبع: وب سایت آهن پرایس

دیدگاه ها بسته شده است