شماره مستقیم ثبت سفارش: 09127618098

بحران در بازار فولاد ایران

از جمله راهکارهای که ممکن است به کاهش فشار بازار فولاد ایران  منجر شود رونق‌بخشی به ساخت‌وسازها است؛ اما با توجه به شرایط فعلی جامعه که نرخ تمام شده واحدها رقم بسیار بالایی برآورد می‌شود این راه‌حل فعلا  عملی است. رونق و بهبود صادرات و حذف قیمتگذاری دستوری محصولات فولادی  نیز از جمله این راهکارها به شمار می‌رود…

گزارش‌ها حاکی است که روز گذشته بازار آهن و فولاد در غالب زیرمجموعه‌های بازار با ثبات همراه بود و در برخی مبادی فروش نیز کاهش قیمت‌های جسته و گریخته اعمال شد، به‌طوری که بازار در آرامش بود و معاملات محصولات نهایی در بازار داخلی به شدت ضعیف گزارش شد.

روز گذشته بازار ارز هم نوسانات چندانی نداشت و قیمت دلار عمدتا ثابت اعلام شد، به طوری که هر دلار در بازار آزاد در پایان روز گذشته حدود ۳۵ هزار و ۳۴۰ تومان به فروش رسید.

بررسی نوسانات بازار آهن
آنطور که از گزارش‌ها برمی‌آید قیمت روز میلگرد آجدار در اکثریت مبادی فروش تغییر قیمت نداشت اما نوسانات جزئی نیز مشهود بود به طوری که برخی کارخانه‌ها ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان کاهش قیمت داشتند.

در ابتدای آبان ماه که بازار روند ثابتی داشت قیمت میلگرد ۱۴ ذوب آهن اصفهان حدود ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شد اما پس از اوج‌گیری قیمت دلار در مدت یک هفته، قیمت آهن آلات نیز افزایشی شد و هر کیلوگرم میلگرد ۱۴ ذوبی در اواسط آبان به ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافت. اما پس از کنترل نرخ دلار و اصلاح نسبی آن، بازار آهن نیز تاحدودی آرام گرفت و شاهد اصلاح قیمت محصولات فولادی در هفته پایانی آبان ماه بودیم به این صورت که قیمت میلگرد به ۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان رسید.

قیمت نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی نیز همچنان در غالب شرکت‌ها ثابت اعلام شدند اما کاهش ۳۰۰ تومانی در نبشی شکفته مشهود بود. نبشی ضخامت ۳ کارخانه ناب تبریز نیز در یک ماه گذشته نوسانات متغیری داشت به این صورت که در ابتدای ماه حدود ۱۷ هزار و ۱۵۰ تومان اعلام قیمت شد اما در اواسط آبان ماه با افزایش تدریجی به ۱۸ هزار و ۵۰ تومان رسید و تا پایان ماه نیز ثابت بود.

قیمت روز پروفیل نیز عمدتا ثابت اعلام شد و تنها پروفیل یاران حدود ۱۰۰ تومان کاهش یافت؛ انواع لوله‌های داربستی، گازی، صنعتی و … نیز بدون تغییر قیمت عرضه شدند. پروفیل کارخانه صابری ضخامت ۲ میلیمتر در ابتدای آبان ماه ۲۲ هزار تومان اعلام ‌شد اما اواسط آبان به کانال ۲۳ هزار تومان وارد شد و حدود۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رسید؛ در روزهای پایانی آبان ماه نیز با کمی اصلاح نرخ این محصول ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد.

قیمت روز تیرآهن نیز عمدتا ثابت اعلام شد و تنها در چند کارخانه از جمله تیرآهن ذوب آهن اصفهان و فولاد یزد کاهش ۱۰ الی ۸۰ هزار تومانی هم مشاهده شد.

انواع ورق‌ها نیز نوسانات متعددی داشتند به این صورت که ورق سیاه و انواع آن در چند کارخانه از جمله فولاد مبارکه و اکسین کاهش ۱۰۰ الی ۶۰۰ تومانی داشتند و کارخانه گیلان نیز افزایشی بود، شماری از شرکت‌ها نیز بدون تغییر قیمتمحصولات خود را عرضه کردند.

قیمت ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز مانند اغلب محصولات فولادی در کلیه کارخانه‌ها ثابت اعلام شدند. در یک ماه اخیر ورق گالوانیزه ضخامت ۰/۳ کارخانه کاشان مانند سایر محصولات نوسانات متعددی داشت به طوری که در ابتدای ماه آبان این محصول حدود ۳۷ هزار تومان اعلام می‌شد اما در اواسط آبان به ۴۰ هزار و ۶۰۰ تومان افزایش یافت اما در نهایت روزهای پایانی این ماه ورق گالوانیزه کاشان با کمی اصلاح ۳۸ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام قیمت شد.

گزارش‌ها از بورس کالا نیز حاکی است که امروز حدود ۳۴۶ هزار و ۴۳۰ تن شمش بلوم و تختال در بورس عرضه می‌شود، از این میزان حدود ۲۵۴ هزار و ۴۳۰ تن به شمش بلوم اختصاص دارد که نرخ پایه آن ۱۳ هزار و ۴۹۶ در نظر گرفته شد. گویا حجم این دوره از عرضه ۳۵/۱ درصد افزایش داشته است.

سید احمد مشکاتی رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن، بازار فولاد را گرفتار چند بحران جدی دانست و اظهار کرد: جنگ روسیه و اوکراین که به زیرفروشی محصولات فولادی روسیه منجر شده تبعات متعددی از جمله از دست رفتن بازار صادرات ایران در پی داشته است؛ همچنین تحریم اقتصادی ایران که معاملات کشور را تحت‌الشعاع قرار داده است زیرا بانک‌های ایران نمی‌توانند با بانک‌های سایر کشورها مراوده کنند. همچنین خریدارانی که در FATF باشند یا پولشان رصد شود نیز امکان خرید از ایران ندارند.

مشکاتی بحران سوم فولاد کشور را کاهش نرخ سنگ آهن دانست و گفت: با کاهش جهانی نرخ سنگ آهن، بازار فولاد داخلی نیز کاهشی می‌شود و به تناسب آن عرضه نیز افزایش می‌یابد، در چنین شرایطی انتظار می‌رود تحرکی در پروژه‌های عمرانی ایجاد شود اما به دلیل بالا بودن نرخ ملک، عملا چنین اتفاقی نمی‌افتد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: مزایای عرضه فولاد در بورس

وی در ادامه افزود: در شرایط فعلی شاهد کاهش نرخ فولاد هستیم و کارخانه‌ها با ظرفیت کامل فعالیت نمی‌کنند و از آنجایی که نرخ فولاد هم به صورت دستوری تعیین می‌شود، فشار دوچندانی به این بازار تحمیل می‌شود.

مشکاتی در پایان برای کاهش فشارهای بازار فولاد بیان کرد: یکی از راه‌های کاهش فشار از بازار ایران تحرک و رونق‌بخشی به بازار مسکن و ساخت‌وسازها است؛ اما با توجه به شرایط فعلی جامعه که نرخ تمام شده واحدها بسیار بالاست این راه‌حل فعلا منتفی است. راهکار دیگر رونق و توسعه صادرات است و راهکار نهایی نیز حذف قیمتگذاری دستوری محصولات فولادی است.

منبع: وب سایت آهن پرایس

بازار فولاد

دیدگاهتان را بنویسید